לאור העובדה שלא מעט מקוראי האתר בעברית מתענינים בנושא של השפעת השמש על האקלים, מצאתי לנכון "לפרסם" תרגום לעברית של הספר "chilling stars" של הנריק סוונסמרק ונייג`ל קולדר, שהם ידידי. הספר "הכוכבים המקררים" יצא לאור זה עתה בהוצאת עם עובד.

הספר מתאר כיצד הנושא של השפעת הקרינה הקוסמית על האקלים (ולכן גם השפעת פעילות השמש) התפתח בשנים האחרונות. (למי שראה את הסרט the cloud mystery, הספר היה הבסיס לסרט). בין היתר הספר מתאר בצורה ציורית הרבה יותר ממה שאוכל אי פעם לכתוב (בזכות הכתיבה המצוינת של ניג'ל קולדר), כיצד אני הגעתי למסקנות שלי על השפעת מבנה שביל החלב על אקלים כדור-הארץ.

הספר אינו עוסק ישירות בהתחממות הגלובלית ובפרט לא בפוליטיקה. הוא מנסה להביא בצורה נהירה כיצד יתכן שלשמש יש השפעה כה גדולה על האקלים. כל בר דעת יכול להבין מזה מה המשמעות לגבי ההתחממות הגבלובלית. ובאותו בנושא, בגליון אודיסאה הקרוב תצא כתבה נרחבת שכתבתי על הקשר בין קרינה קוסמית ואקלים והמשמעות לגבי ההתחממות הגלובלית.

תהנו, ושנה טובה לכולם!

ניר

נ.ב. אני מודע לזה שלא כתבתי יותר מדי באתר לאחרונה, אך פעילותי המדעית והציבורית (כראש וועד הסגל) לא משאירים לי זמן, לדאבוני...

Share

Comments (2)

 • anon

  הבנתי שהקרינה הקוסמית יוצרת מוקדי התגרענות וכך נוצרים עננים.
  האם ניתן לצפות מכך שריכוז העננים בקטבים יהיה גדול יותר?
  זאת כיוון שהחלקיקים הטעונים נסחפים בשדה המגנטי של כדה"א לקטבים.
  ואם כן ניתן לצפות,האם קיימות ראיות לכך?
  האם יש הבדל בין הקוטב הדרומי והצפוני?

  Oct 18, 2009
 • anon

  They have posted a link on realclimate (on Nov 29) to this article
  http://www.realclimate.org/wp-content/uploads/PETERLAUT-ANALYSIS-CLIMATE-CHANGE-CPN1.pdf
  by Peter Laut, and he claims there that the correlation Svensmark showed, between the sun activity and temperature is wrong, and based on errors.

  Could you please tell me if the points that Peter Laut said he raised in a paper of his from 2003, linked there (in the pdf), have been addressed ?
  Thanks.

  Dec 06, 2009